Blog - kategoria ogólna

Ferie zimowe w Polsce

Ferie zimowe w Polsce

Ferie zimowe za pasem, a w raz z nimi pytanie, gdzie się wybrać. Góry? Morze? Która część Polski? To oczywiście zależy od naszych preferencji i tego, jak lubimy spędzać wolny czas. Kierunków wyjzadów feryjnych jest wiele. Pokażemy Wam kilka regionów wraz z zimowymi atrakcjami i propozycjami.

Wiadomo, że czas ferii zimowych to głównie okres odpoczynku dzieci od obowiązków szkolenych. Ale dorosli również potrzebują odetchnąc, gdy do wakacji jest jeszcze tak dużo czasu. Nie wiecie, gdzie chcecie jechać, nie możecie się zdecydować - białe szaleństwo, wycieczki w góry, zwiedzanie miast i ich zabytków, a może ciekawią Was muzea? W Polsce jest wiele interesujących miejsc na zimowy wypoczynek.

POLECANE ATRAKCJE TURYSTYCZNE

Legendia Śląskie Wesołe Miasteczko

Ponad 40 atrakcji do zabawy dla całych rodzin! Przenieś się do świata magicznej zabawy.

Chorzów, śląskie
Wyświetl szczegóły
Funzeum

Funzeum, wyjątkowe Muzeum Światła i Koloru w Polsce, gdzie zabawa i nauka łączą się w jedno.

Gliwice, śląskie
Wyświetl szczegóły
Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu

Nigdy nie zapomnisz swojej przygody w legendarnych zabrzańskich podziemiach.

Zabrze, śląskie
Wyświetl szczegóły
Zabytkowa Kopalnia Guido w Zabrzu

Kopalnia Guido to najgłębiej położona trasa turystyczna w górnictwie węglowym w Polsce.

Zabrze, śląskie
Wyświetl szczegóły

SPIS TREŚCI:

Gdzie spędzić ferie zimowe w Polsce?

Ferie zimowe to czas, na który czekają zarówno dzieci, jak i dorośli. To doskonała okazja, by oderwać się od codziennych obowiązków, spędzić czas w gronie bliskich, a także aktywnie wypocząć w otoczeniu malowniczych krajobrazów. Polska oferuje wiele atrakcji na zimowy urlop – od ośnieżonych górskich stoków, przez urokliwe mazurskie jeziora, po nadmorskie miejscowości, które zimą zyskują wyjątkowy, spokojny charakter.

Przedstawiamy Wam najciekawsze miejsca, które warto odwiedzić podczas ferii zimowych, niezależnie od tego, czy szukasz przygód na stoku, relaksu w spa, czy rodzinnych atrakcji dla najmłodszych.

Małopolska na ferie zimowe - polecane miejsca i atrakcje turystyczne

Małopolska to jeden z najpiękniejszych regionów Polski, który zachwyca o każdej porze roku, a zimą zyskuje wyjątkowy urok. Na ferie zimowe przyciąga turystów zarówno pięknymi krajobrazami, jak i szeroką ofertą atrakcji, które zadowolą każdego – od miłośników aktywnego wypoczynku po rodziny z dziećmi i osoby szukające relaksu w otoczeniu natury.

Wspaniałe górskie pejzaże, klimatyczne miejscowości, zabytkowe miasta oraz nowoczesne kurorty narciarskie sprawiają, że Małopolska to idealne miejsce na zimowy wypoczynek. Region oferuje szeroką gamę atrakcji, takich jak słynne Zakopane, urokliwe Szczawnica i Krynica-Zdrój, czy tętniący historią Kraków.

Narciarze znajdą tu dobrze przygotowane stoki, a miłośnicy relaksu mogą skorzystać z basenów termalnych i spa. W Małopolsce każdy, niezależnie od wieku i preferencji, znajdzie coś dla siebie, by ferie były pełne wrażeń i niezapomnianych chwil spędzonych z bliskimi.

Kopalnia Soli w Wieliczce

Zastanawiasz się, jak spędzić wyjątkowe ferie? Zorganizuj rodzinną wyprawę do Kopalni Soli w Wieliczce! Odkryj razem z dziećmi tajemnice solnego labiryntu. Nasi przewodnicy już czekają aby zabrać was na podziemną wędrówkę. Gwarantujemy, że czas spędzony w głębi ziemi będzie pełen emocji i niezapomnianych wrażeń.

Sprawdź szczegóły i kup bilet online na www.kopalnia.pl

Centrum Przyrodniczo-Edukacyjne Brama w Gorce

Opis

Muzeum Zabawek w Krynicy-Zdrój

Opis

Tatrzańskie Mini ZOO w Zakopanem

Opis

Słotwiny Arena w Krynicy Zdrój

Opis

Stoki i ośrodki narciarskie - ferie zimowe w Małopolsce

Małopolska, z blisko 60 nowoczesnymi stacjami narciarskimi, to idealne miejsce na ferie zimowe, zarówno dla zaawansowanych narciarzy, jak i rodzin. Znajdziemy tu ośnieżone stoki dostosowane do różnych poziomów umiejętności, a trasy są czynne do marca, a czasem nawet do kwietnia.

W Jaworkach polecana jest Arena Narciarska Jaworki-Homole, położona na północnym stoku Bukowinek. Stacja oferuje kilka tras o zróżnicowanym poziomie trudności oraz czarną trasę freeride dla zaawansowanych. Na narciarzy czeka szałas z tarasem i grillem, a główne wyciągi obsługują dobrze przygotowane trasy.

Spytkowice to ośrodek Beskid, gdzie oprócz narciarstwa działa Podhalańska Szkoła Narciarska oraz GOPR. Sprzęt można wypożyczyć na miejscu, a narciarze znajdą tu bezpieczne trasy i serwis sportowy. W Andrychowie natomiast, Czarny Groń oferuje bogaty wybór aktywności zimowych, od wyciągów narciarskich po lodowisko i symulator narciarski, co czyni go idealnym miejscem dla rodzin.

Dwie Doliny Muszyna-Wierchomla zapewniają doskonałe warunki narciarskie aż do wiosny dzięki niższym temperaturom i szerokim trasom zjazdowym. 9 wyciągów obsługuje liczne trasy z szeroką gamą poziomów trudności, przy których znajdują się punkty gastronomiczne, a sam teren oferuje dużo przestrzeni i mniej zatłoczone stoki.

Białka Tatrzańska z ośrodkiem Kotelnica Białczańska to kompleks narciarski na zboczach kilku wzniesień, idealny dla osób o zróżnicowanych umiejętnościach. Wspólny skipass obejmuje Kotelnicę, Kaniówkę i Na Bani, a w okolicach dolnych stacji znajdziemy liczne wypożyczalnie, szkoły narciarskie i restauracje. Ośrodek Bania oferuje łagodne trasy dla początkujących oraz dostęp do głównych tras Kotelnicy.

Dla osób chcących odwiedzić Kraków, ale też pojeździć na nartach, warto zajrzeć na Stację Narciarską Myślenice położoną w Beskidzie Wyspowym, gdzie trasy zachwycają widokiem na panoramę Krakowa.

Zakopane jest doskonałym celem dla wszystkich narciarzy, gdzie różnorodność tras oraz wygodny Góral Skipass obejmujący stacje Harenda, Polana Szymoszkowa, Suche i Witów pozwala na swobodne korzystanie z wielu wyciągów. Polana Szymoszkowa i Harenda oferują trasy o różnych poziomach trudności oraz atrakcje dla najmłodszych w KidsParkach.

Na sam koniec warto zajrzeć na Gubałówkę, gdzie dostępne są dwie trasy o różnym poziomie trudności i liczne wyciągi. Gubałówka, Nosal oraz pobliskie wyciągi jak Kalatówki i Ugory zapewnią wiele godzin zabawy zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych narciarzy. Małopolska to prawdziwy raj dla zimowych sportów – przyjeżdżajcie i szusujcie!

Ferie zimowe na Śląsku - odkryj wyjątkowe miejsca i atrakcje dla dzieci

Śląsk to region pełen niespodzianek, który zimą staje się idealnym miejscem na rodzinne ferie. Choć wielu osobom kojarzy się głównie z przemysłem i dużymi miastami, Śląsk ma do zaoferowania znacznie więcej – od pięknych krajobrazów, przez unikalne atrakcje turystyczne, po liczne parki rozrywki i miejsca idealne na rodzinny wypoczynek.

Podczas ferii zimowych dzieci i dorośli mogą odkrywać niezwykłe miejsca, takie jak Kopalnia Guido w Zabrzu czy Śląski Park Nauki w Chorzowie. Ferie na Śląsku to połączenie nauki i zabawy, dzięki którym dzieci poznają region od zupełnie innej strony, a rodzice zyskują pewność, że wspólny wyjazd będzie pełen radości i niezapomnianych chwil.

Kopalnia Guido

Opis

Sztolnia Królowa Luiza

Opis

Funzeum Gliwice - dla całej rodziny

Rozpoczęły się ferie zimowe, czas, który dla wielu rodzin oznacza wspólne wyjścia i zabawę. Jeśli szukasz miejsca, gdzie nauka staje się przygodą, a rozrywka to czysta radość, to Centrum Nauki i Rozrywki Funzeum w Gliwicach jest idealnym celem dla Ciebie i Twojej rodziny.

Funzeum to jedyny w swoim rodzaju obiekt, który łączy w sobie edukację i rozrywkę w niezapomniany sposób. To pełni multisensoryczne muzeum, które przeniesie Cię w fascynującą podróż przez świat kolorów i światła. Niezależnie od wieku, każdy odwiedzający znajdzie tu coś dla siebie. Ponad 50 różnych scenografii i ścianek do robienia pamiątkowych zdjęć sprawi, że każdy moment spędzony w Funzeum będzie wyjątkowy.

Obiekt składa się z dwóch głównych części: Wystawy Światła i Wystawy Koloru. Dodatkowo, na zakończenie, czeka na Ciebie Funzone - strefa pełna energii, z dwiema halami zabaw, kawiarnią oraz sklepikiem z pamiątkami.

Kolejkowo Gliwice

Opis

Stoki narciarskie na Śląsku

Jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w Beskidach jest Szczyrk, który łączy walory przyrodnicze z nowoczesną infrastrukturą narciarską. Wśród tutejszych ośrodków wyróżnia się Beskid Sport Arena – to ośrodek oferujący cztery trasy narciarskie o łącznej długości ponad 3 km, które są dostępne również po zmroku. Na szczególną uwagę zasługuje 1200-metrowa trasa niebieska z 50-metrowym tunelem, który pozwala na komfortowy przejazd pod trasą slalomową. 

Pozostając w Szczyrku, warto odwiedzić Szczyrk Mountain Resort – jeden z największych ośrodków narciarskich w Polsce, położony na zboczach Małego Skrzycznego i Wierchu Pośredniego. Narciarze mają tu do dyspozycji ponad 22 km tras zjazdowych, z których 5 km jest oświetlonych, co daje możliwość jazdy do późnych godzin wieczornych. Ośrodek dysponuje dziesięcioosobową koleją gondolową oraz dwoma sześciomiejscowymi wyciągami kanapowymi.

Z Szczyrku przenosimy się do urokliwej Wisły, miasta znanego z bogatych tradycji sportów zimowych. Popularnym miejscem jest Stacja Narciarska Cieńków w Wiśle Malince, wyposażona w nowoczesną kolej linową o długości 1000 metrów. Trasy narciarskie o zróżnicowanej trudności są odpowiednio naśnieżane, ratrakowane i oświetlone, umożliwiając jazdę do późnego wieczora. Dla najmłodszych narciarzy przygotowano narciarskie przedszkole, które dysponuje przenośnikiem taśmowym oraz karuzelą narciarską. W kompleksie znajdziemy także wypożyczalnie, serwisy i szkółki narciarskie, co sprawia, że Cieńków to idealne miejsce dla rodzin.

Na koniec, warto wspomnieć o Istebnej, która przyciąga narciarzy dzięki dwóm ośrodkom: Zagroń i Złoty Groń, objętych wspólnym skipassem. Kompleks **Zagroń Istebna** oferuje szeroką gamę atrakcji – poza trasami narciarskimi znajdziemy tu bazę noclegową, gastronomiczną oraz Park Wodny, zapewniając szeroki wachlarz usług w jednym miejscu. Stacja Narciarska Zagroń oferuje najszerszą trasę narciarską w Polsce, wyposażoną w 840-metrowy wyciąg krzesełkowy oraz 260-metrowy wyciąg orczykowy. Kompleks ten spodoba się zarówno dzieciom, jak i dorosłym – dla najmłodszych przygotowano tu możliwość jazdy na pontonach, a dorosłych zainteresują kursy narciarskie oferowane przez lokalne szkółki.

Ferie zimowe na Dolnym Śląsku - odkryj wyjątkowe miejsca i atrakcje

karpacz zima

Na Dolnym Śląsku jest moc atrakcji turystycznych. To województwo, które doskonale sprawdzi się na feryjne wyjazdy. Duża liczba pasm górskich, a co z tym idzie - stoków narciarskich. To dobra wiadomość dla milośnikow białego szaleństwa w każdym wieku.

Ziemia Kłodzka wspaniała na ferie zimowe

Górski krajobraz i malownicza to warunki, jakie możemy zastać na Ziemi Kłodzkiej. Dlatego ta częśc Polski doskonale sprawdzi się podczas ferii, a narciarze będą zachwyceni. Jazda na nartach będzie na Ziemi Kłodzkiej ogromną przyjemnością i niezpomnianą przygodą.

Są tu wspaniałe góry i bajeczne krajobrazy. Masyw Śnieżnika, Góry Stołowe, Orlickie, Bystrzyckie, Góry Złote, Góry Bialskie, Góry Sowie, Góry Bardzkie - dają możliwość uprawiania narciarstwa i rozkoszowania się tą formą spędzania wolnego czasu. Ziemia Kłodzka ma do zaoferowania miłośnikom zimowego szaleństwa ośrodki narciarskie, wyciągi i inne udogodnienia.

Zieleniec Sport Arena

zieleniec

Zacznijmy od Zieleńca. Kompleks zimowy Zieleniec dysponując ponad dwudziestoma wyciągami, stanowi największy ośrodek narciarski w Kotlinie Kłodzkiej i jeden z większych w Sudetach. Zieleniec to narciarska dzielnica Dusznik Zdroju, leżąca na krańcu Kotliny Kłodzkiej. Miejscowość ma specyficzny mikroklimat, przypominający alpejski, dlatego panują tu idealne warunki do uprawiania narciarstwa.

To znany w Polsce ośrodek sportów zimowych położony na stokach Serlicha (1025 m n.p.m.) i Zielonego Garbu (1026 m n.p.m.) w Górach Orlickich. To największy ośrodek narciarski w Kotlinie Kłodzkiej. Działa tu blisko 30 wyciągów narciarskich, w tym 2 koleje linowe. Są też wyciągi typu babylift dla najmłodszych. Trasy są bardzo zróżnicowane pod względem stopnia trudności i każdy znajdzie tu coś dla siebie. Część stoków jest oświetlonych, można zatem szusować do późnych godzin wieczornych.

zieleniec sport arena

Dla miłośników freestyle na nartach lub snowboardzie Zieleniec oferuje snowpark oraz pełnowymiarową rynnę. Ponadto tutejsze trasy zjazdowe i wyciągi są tak rozmieszczone, że bez ściągania nart można przejechać Zieleniec z jednego końca na drugi i z powrotem. Na miejscu można wypożyczyć sprzęt. Liczne trasy zjazdowe są bardzo zróżnicowane pod względem techniki jazdy, począwszy od bardzo łatwych na bardzo trudnych kończąc.

Bywają łagodne lub strome, wiodące przez las lub przez szerokie polany. „Ośle łączki” z wyciągami orczykowymi pozwolą osobom początkującym cieszyć się bezpieczną jazdą na nartach lub desce. Najdłuższa nartostrada zieleniecka ma 3 km. Na każdy wyciąg obowiązuje jeden karnet, więc jeśli ktoś chce spróbować różnych kombinacji tras nie musi dokonywać odrębnych zakupów. Dla osób uprawiających frestyle na nartach lub snowboardzie Zieleniec oferuje snowpark oraz pełnowymiarową rynnę (halfpipe). Jak przystało na tak znany ośrodek, Zieleniec jest pełen punktów usługowych.

Więcej informacji znajdziecie na: www.zieleniec.pl

Ośrodek Narciarski Czarna Góra

czarna gora resort

Kolejne miejsce to Czarna Góra. Miłośnicy białego szaleństwa mają do dyspozycji prawie 10 km różnorodnych tras narciarskich, obsługiwanych przez 3 koleje i 8 wyciągów. Najdłuższa z nich „Luxtorpeda” wjeżdża na sam szczyt Czarnej Góry. Rozpościera się stamtąd malowniczy krajobraz Masywu Śnieżnika. Ośrodek Czarna Góra posiada najdłuższą trasę zjazdową na Ziemi Kłodzkiej. Wybierają ją najczęściej zaawansowani narciarze.

czarna góra resort narty zima dolny śląsk

Początkujący mogą skorzystać z krótszych i nieco łagodniejszych stoków, obsługiwanych przez wyciągi taśmowe i orczykowe. Ośrodek narciarski Czarna Góra Resort położony jest w miejscowości Sienna w gminie Stronie Śląskie. To kolejny popularny kompleks na Ziemi Kłodzkiej. Jest jednym z najnowocześniejszych ośrodków w Polsce, zaprojektowanym według alpejskich standardów. Stoki są idealnie naśnieżone, długie i stosunkowo strome.

U podnóża góry znajdują się duże parkingi, wypożyczalnie sprzętu, liczne restauracje oraz obiekty noclegowe. Ponad 10 km tras, na których operuje już kilkanaście wyciągów (trzy z nich to tzw. kanapy, w tym najnowocześniejsza 6-osobowa kolejka krzesełkowa w Polsce).

Trasy narciarstwa biegowego - Góry Bystrzyckie

Góry Bystrzyckie na Ziemi Kłodzkiej to pasmo wyjątkowo malownicze, uwielbiane przez piechurów. Ale również amatorzy narciarstwa poczują się tutaj doskonale, bo warunki do uprawiania tego sportu są naprawdę sprzyjające. Mówimy zarówno o narciarstwie biegowym jak i zjazdowym. To propozycja dla ceniących sobie spokój i kameralną atmosferę. Spalona to niewielka wioska położona w Górach Bystrzyckich.

Walory tego miejsca są nieocenione i coraz więcej osób je odkrywa. Wysokość nad poziomem morza oraz specyficzny mikroklimat stwarzają idealne warunki dla sportów zimowych, porównywalne z Zieleńcem i Jakuszycami, ale nie ma tu tłumu narciarzy. Najważniejsze atuty to wspaniale przygotowane trasy naciarstwa biegowego o długości ponad 40 kilometrów oraz sztucznie dośnieżany wyciąg narciarski. Poniżej Schroniska Jagodna znajduje się wyciąg talerzykowy o długości 350 metrów.

Stok zalicza się do łatwiejszych i z pewnością odnajdą tutaj odpowiednie warunki narciarze rekreacyjni i początkujący. Różnica wzniesień około 50 metrów i łagodne nachylenie, pomagają nabrać pewności i poczuć bezpieczną przyjemność z jazdy. bezpieczną przyjemność z jazdy. Ceny karnetów są niższe w porównaniu z cennikami większych ośrodków narciarskich. W Schronisku Jagodna znajduje się wypożyczalnia sprzętu narciarskiego, a szkolenie z instruktorem umówimy bezpośrednio na stoku. Dolina Sportów Zimowych.

Kudowa-Zdrój

Poszaleć na stoku na Ziemi Kłodzkiej można także w znanym kurorcie, jakim jest Kudowa Zdrój. Wydawać się może, że uzdrowisko z uwagi na panujący w nim łagodny klimat nie nadaje się zbytnio do uprawiania sportów zimowych. Ale u stóp Świniego Grzbietu, kilometr od centrum miasta, przy drodze do Jakubowic znajduje się Dolina Sportów Zimowych.

Śnieg, w porównaniu do innych obszarów miasta, zalega w niej stosunkowo długo. Miłośnicy białego szaleństwa znajdą tam 2 wyciągi narciarskie, jeden mający długość 200 metrów i umożliwiający pokonanie trasy o długości 450 metrów, drugi, zwany „śnieżnym kołem”, wyprowadzający na trasę długości 300 metrów, po której można zjeżdżać na specjalnych pojazdach przypominających wielkie dętki a także na snowboardzie. Z górnych stacji wyciągów roztaczają się piękne widoki na Góry Stołowe.

Na terenie Doliny Sportów Zimowych znajduje się wypożyczalnia sprzętu, bar oraz bezpłatny parking. Ośrodek ten dysponuje 23 wyciągami orczykowymi, wieloma wypożyczalniami sprzętu narciarskiego i snowboardowego, działają w nim także szkółki narciarskie.

W Górach Sowich można pojeździć na nartach w trzech ośrodkach narciarskich. Pierwszy zlokalizowany jest w miejscowościach Sokolec i Rzeczka, drugi w miejscowości Jugów. Czwarty to mały ośrodek z jednym stokiem, we wsi Przygórze, w gminie Nowa Ruda. Stacje narciarskie dla amatorów nart zjazdowych, uzupełniają trasy do narciarstwa biegowego  - Przełęcz Jugowska. Przełęcz Sokola Ski położona jest w centrum Gór Sowich pomiędzy miejscowościami Rzeczka i Sokolec. Stacja proponuje narciarzom dwuosobowy wyciąg orczykowy o długości 500 m, ktory obsługuje 4 trasy zjazdowe o łącznej długości 2400 metrów. Są one oświetlone i sztucznie naśnieżane. Ponadto na miejscu znajdują się: bezpłatny parking, wypożyczalnia sprzętu, szkółka narciarska oraz snowpark.

Międzygórze

Okolice Międzygórza i Masyw Śnieżnika są wymarzonymi terenami do uprawiania sportów zimowych. Sprzyjają temu panujące tam warunki atmosferyczne. Duże opady śniegu w połączeniu ze zróżnicowanymi stokami pozwalają odnaleźć się każdemu, niezależnie od stopnia zaawansowania. W Międzygórzu zlokalizowany jest wyciąg narciarski „U Bolka” - pięknie położony, przyjemny, rekreacyjny stok.

W bezpośredniej okolicy mamy kilka nowoczesnych ośrodków narciarskich wyposażonych w rozbudowane systemy wyciągów i kolei linowych. Można tu pojeździć także na biegówkach, trasy są niezwykle malownicze. W Masywie Śnieżnika istnieje doskonały system tras narciarstwa biegowego. Szlaki są utrzymywane ratrakami i skuterami oraz są bezpiecznie oznakowane. W projekcie wykorzystano wspaniałą konfigurację terenu, wytyczono widokowe szlaki. Międzygórze to bardzo dobre miejsce na zimowy wypoczynek. Piękne widoki, przypominające nieco Alpy, sprzyjająca narciarzom aura - to tylko nietóre walory turystyczne tego miejsca oraz najbliższej okolicy.

Karpacz zimową porą

winterpol karpacz

Karpacz to miasto uwielbiane przez miłośników nart. Stacji narciarskich w nim nie brakuje, ponadto jest też mnóstwo innych miejsc, gdzie można przyjemnie spędzić czas. Największa stacja narciarska pod Śnieżką w Karkonoszach, czyli Karpacz Ski Arena, położona jest na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego. Główną atrakcją jest 1-osobowy wyciąg, który wwiezie narciarzy na szczyt Kopy, z której można dostać się pieszo na szczyt Śnieżki. Każdy narciarz czy snowboardzista znajdzie tutaj odpowiednią trasę dla siebie.

Na miejscu jest 9 km nartostrad o różnym stopniu trudności, 5 wyciągów narciarskich, w tym orczyki, taśmy i pompy, a także 2 krzesełkowe kolejki linowe. Dostępne są szkoły narciarskie oraz wypożyczalnie sprzętu. Tym, którzy w Karpaczu chcą rozpocząć swoją przygodę z nartami, polecamy Karpacz Winterpol Biały Jar. Szerokie, łagodne stoki, kanapy z osłonami i 3 trasy o różnym poziomie trudności są oświetlane po zmroku, więc pozwalają cieszyć się wypoczynkiem jak długo chcemy. W Karpaczu do dyspozycji narciarzy są także inne stacje, takie jak Pod Wangiem Stacja Narciarska.

Szklarska Poręba

Kolejne miejsce to Szklarska Poręba. Tu znajduje się jeden z najatrakcyjniejszych i najpopularniejszych terenów narciarskich, polecanych na ferie zimowe. W regionie panuje  specyficzny mikroklimat, a warunki śniegowe porównywalne do tych w Alpach na wysokości 2000 metrów. Teren narciarski dzieli się na dwie części. Na terenie wokół miejscowości dominują łatwiejsze i krótsze nartostrady, które są idealne w szczególności dla rodzin z dziećmi.

Ski Arena Szrenica

Ski Arena Szrenica dysponuje łącznie ok. 12 km tras narciarskich o łatwym i średnim stopniu trudności. Najdłuższą trasę zjazdową Lolobrygida (4400 metrów) cechuje różnica wysokości 637 metró. Dla najbardziej wytrwałych ośrodek oferuje jazdy w godzinach wieczornych. Istotne dla rodzin z dziecmi jest to, że teren narciarski w obszarze Szrenicy oferuje niebieską trasę, przeznaczoną dla młodszych adeptów narciarstwa zjazdowego. Trasa jest czynna codziennie do godz. 22.00, może być sztucznie naśnieżana i oferuje wieczorem szczególne wrażenia dla dużych i młodszych narciarzy. Ski Arena Szrenica kusi pięknymi widokami. Oferuje koleje linowe i wyciągi narciarskie. W Szklarskiej Porębie możemy skorzystać także ze stacji Pietkiewiczówka, Biała Polana - dla początkujących oraz Wesoła Górka.

Zimowe kuligi w Szklarskiej Porębie

kuligi szklarska poręba

Nie każdy szusuje na nartach, ale w Szklarskiej Porębie czeka także inna zimowa atrakcja. Są to kuligi KOŃ-RAD. Trasa wiedzie malowniczym duktem leśnym, położonym w atrakcyjnej części Szklarskiej Poręby, skąd rozpościera się widok na piękną panoramę gór Karkonoskich. W ofercie KOŃ-RAD jest 40 minutowy przejazd po lesie, z pochodniami, zakończony ogniskiem. Prowiant i napoje - we własnym zakresie. To pierwsza propozycja.

Druga trasa jest inna. Start kuligu - Szklarska Poręba, parking leśny Kamieńczyk przy czerwonym szlaku. Kulig odbywa się saniami drogą leśną. W ofercie są kulig dzienny i kulig nocny z pochodniami, zakończony ogniskiem.

Stajnia KOŃ-RAD liczy 9 pięknych koni, organizatorzy mogą zabrać do 45 osób na raz. Świetna propozycja na relaks w gronie rodziny i przyjaciół. Organizatorzy oferują także dojazd saniami lub bryczką do Wodospadu Kamieńczyka. Kuligu w Szklarskiej Porębie to obcowanie z cudowną zimową scenerią Karkonoszy, zapach lasu, dźwięk janczarów i ciepło ogniska po zakończonym kuligu. Piękna przygoda, która długo pozostanie w pamięci. W Szklarskiej Porębie każdy znajdzie coś dla siebie. Miejsce idealne na ferie!

Zima nad morzem

Dlaczego warto wybrać się zimą nad polskie morze? Bo będzie to zupełnie inne morze niż latem. Wspaniałe, majeststyczne, ciche, choć nie spokojne. Przede wszystkim będziemy je mogli podziwiac, bo nie będą go zasłaniały wszechobecne parawany, zmora polskich plaż. Nadmorska przyroda jest piękna i warta poznania, urok Bałtyku zapiera dech w piersiach, no i wspaniałe powietrze, czyste i nasycona jodem. Kolejnym plusem jest brak kramów bądź niewielka liczba krzykliwych kramów, głośnej muzyki i tego wszystkiego z czego słyną nadmorskie miejscowości. Zimą może pachnie wiatrem, lase, a nie smażoną rybą! Znane turystyczne atrakcje, zwłaszcza te przyrodnicze, województw pomorskiego i zachodniopomorskiego, zimą prezentują się zupełnie w innej odsłonie.

Sopot i jego atrakcje

Jedną z nich jest molo w Sopocie i spacer piekną plażą, pełną łabedzi i mew. Tak blisko przyrody nie uda się nam być w sezonie. W weekend można spodziewać się większej ilości turystów, ale w tygodniu spacer po molo będzie prawdziwą przyjemnością.

Co jeszcze zwiedzić w Sopocie? W sąsiedztwie molo znajdują się historyczne parki  - Łazienki Północne i Południowe. To atrakcje przyrodnicze tego miejsca. Centrum kurortu to reprezentacyjny deptak przy ul. Bohaterów Monte Cassino, zwany „Monciakiem”. Znajdują się tu głównie restauracje, kawiarnie, kluby, a także Scena Kameralna Teatru Wybrzeże i charakterystyczny Krzywy Domek. Warto zobaczyć także słynną Operę Leśną, amfiteatr, w którym odbywa się festiwal piosenki. Miłośnikom historii i muzeów, a także rodzicom z dziećmi polecamy Grodzisko w Sopocie. To jedno z najstarszych i pobudzających wyobraźnię miejsc na historycznej mapie Trójmiasta.

Gdańsk - atrakcje zimowe

Idąc plażą z Sopotu możemy dojść do Gdańska, to będzia nasz czas na obcowanie z morzem i piękną naturą. Niewiele rzeczy tak odpręża jak szum fal i spokój, a zimą jest on szczególnie kojący. Na spacer brzegiem morza można się wybrać do Jelitkowa lub na Stogi. Polecamy też wycieczkę na molo w Brzeźnie, zwłaszcza o wschodzie lub zachodzie słońca. Nie bez znaczenia jest też zdrowotne działanie jodu. Gdańskie plaże są piękne.

W mieście atrakcji turystycznych nie brakuje o kazdej porze roku. Zachwyca zabytkami, a większośc z nich skupionych jest przy najbardziej reprezentacyjnym trakcie Głównego Miasta, czyli Drodze Królewskiej, ale także przy uliczkach do niej przyległych oraz przy deptaku nad Motławą zwanym Długim Pobrzeżem. Spacer tymi ulicami to propozycja obowiązkowa dla turystów. Sercem miasta i jego niekwestionowanym centrum jest Długi Targ, na którym znajduje się znany z kartek pocztowych symbol Gdańska, czyli Fontanna Neptuna, króla mórz. Na spacerowej trasie po gdańskiej starówce znajdują się Zielona Brama, oddział Muzeum Narodowego w Gdańsku.

Następnie Długie Pobrzeże z charakterystyczną sylwetką Żurawia - najstarszego zachowanego dźwigu portowego w Europie. Minąwszy Zieloną Bramę, przekraczamy rzekę Motławę przechodząc przez Zielony Most. Warto zatrzymać się przy przystani Żeglugi Gdańskiej. Zawijają tu statki pływające do Sopotu, Gdyni czy na Hel. Nieco dalej, przy Baszcie Łabędź w czasie wakacji mają tu swój przystanek tramwaje wodne oraz piracki statek wycieczkowy. Kolejna atrakcja turystyczna, która spodoba się także dzieciom - rejs statkiem. W Gdańsku warto też zwiedzić Bazylikę Mariacką, wspaniałą gotycką świątynię z wieżą widokową. Warto wybrać się również do Starej Oliwy i Oliwskiego Parku. To urocze miejsca, w których można się zrelaksować i odpocząć.

Gdańsk to także miejsca ważne dla historii współczesnej i wspaniałe muzea. To wyjątkowe atrakcje, jakich nie znajdziecie nigdzie więcej. Muzeum Poczty Polskiej, Muzeum II Wojny Światowej, Pomnik Poległych Stoczniowców, Stocznia Gdańska, gdzie narodziła się historia wolnej Polski, czy Europejskie Centrum Solidarności - to miejsca, które będąc w Gdańsku trzeba koniecznie zobaczyć. Gdańskie Centrum Nauki Hevelanuim to propozycja zwłaszcza dla dzieci i młodzieży.

Gdynia - atrakcje zimową porą

Rodzinom na ferie polecemy także wizytę w Gdyni i odwiedzenie portu. Stąd rejsy rozpoczynają promy pasażerskie do Skandynawii, a w dwudziestoleciu międzywojennym oraz po II wojnie światowej z Gdyni odpływały słynne statki takie jak Batory, pływające na linii Gdynia - USA. Historie podróżujących gdynian, marynarzy i ludności napływowej stały się inspiracją do utworzenia w mieście wyjątkowego Muzeum Emigracji. Założono je w dawnym Dworcu Morskim, który znajduje się przy Nabrzeżu Francuskim. Warto zwiedzić to muzeum, które pokazuje nie tylko część historii Gdyni, ale także Polski.

Gdynia to także piękne panoramy. Chcąc popatrzeć z góry na piękno miasta, podziwiać port, gdyńską stocznię, plaże czy Zatokę Gdańską, warto wjechać kolejką na Kamienną Górę. Roztacza się stąd malownicza panorama. Świeże morskie powietrze turyści odnajdą w  Orłowie. Brzegiem morza warto dojść do orłowskiego molo, w pobliskiej tawernie skosztować świeżej ryby, a następnie przespacerować się na Klif Redłowski, skąd podziwiać można panoramę Zatoki Gdańskiej oraz Sopotu i Gdańska.

Rodzinom z dziećmi polecamy odwiedzenie gdyńskiego Centrum Nauki Eksperyment. Spotka Was tam nauka, zabawa i przygoda w jednym! Województwo pomorskie to wspaniałe atrakcje przyrodnicze, zimą prezentujące się w nowej szacie. Pomorskie jest malownicze, jego krajobraz jest zróżnicowany i pełen pięknych widoków. Znajdziemy tu paszczyste plaże, wydmy, klify, namorskie panoramy, piesza wędrówka w piękne rejony parków narodowych, spacer po plaży czy wydmach pozwolą na relaks i wypoczynek.

Słowiński Park Narodowy to jeden z najpiękniejszych i najciekawszych zakątków Pomorskiego. Znajdziemy tutaj pustynne krajobrazy powstałe dzięki ruchomym wydmom, unikatowe torfowiska. Na turystów czeka kilkanaście szlaków o różnej trudności i charakterze, o łącznej długości około 150 kilometrów. Proponujemy szlaki niezbyt długie, na które można wybrać się całą rodziną. Pierwszy to Smołdziński Las - Czołpino o długości 3 km, Smołdzino - Słowiński Park Narodowy - 6 km, Gardna Wielka - Słowiński Park Narodowy 5,4 km. Są to główne szlaki w parku, czarne, zwane łącznikowymi. Umożliwiają turystom korzystającym z bazy noclegowej, zlokalizowanej w otulinie Parku, dotarcie do głównych bram wejściowych, a ich przebieg zapewnia również połączenie pomiędzy Szlakiem Północnym i Południowym, co znacznie uatrakcyjnia i sprzyja wędrówkom po pięknym terenie Parku. Szlaki zielone są dłuższe.

Nadmorski Park Krajobrazowy jest piekny także zimową porą. Ponad połowa powierzchni Parku to wody Zatoki Puckiej Wewnętrznej, która oddzielona jest od reszty akwenu piaszczystym, podłużnym wypłyceniem zwanym Ryfem Mew. Część lądowa obejmuje całość Półwyspu Helskiego oraz wąski pas wybrzeża morskiego od Białogóry do Władysławowa. Warto wybrać się w to miejsce. Zobaczymy tu wszystkie typy brzegów morskich, charakterystyczne dla południowego Bałtyku, takie jak wybrzeża klifowe, wydmowe i niskie wybrzeża zalewowe. Na terenie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego spotkać można także wiele gatunków ptaków. Interesującym miejscem na tym terenie jest także Wąwóz Chłapowski. U wylotu wąwozu, na wysokim do około 50 m urwistym brzegu, widać warstwy skalne odkryte przez fale Bałtyku.

 

 

Powiązane artykuły

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla firm

Informator turystyczny dla szkół

Informator turystyczny dla szkół

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Dwumiesięcznik Niesamowita Polska

Katalog turystyczny

Katalog turystyczny 2024