Nawet najbardziej wymagający turysta znajdzie tutaj coś dla siebie. Największym atutem miejscowości jest przepiękny górski krajobraz oraz liczne walory przyrodnicze. To bez wątpienia jeden z najciekawszych kierunków turystycznych Dolnego Śląska.
Stronie Śląskie - co warto zobaczyć?
Najwyższym pasmem górskim po polskiej stronie tej części Sudetów Wschodnich jest Masyw Śnieżnika, najwyższy szczyt stanowi Śnieżnik (1425 m n.p.m.), najczęściej wybierany przez turystów szczyt w okolicy. Będąc w gminie Stronie Śląskie zwrócicie uwagę na jej walory przyrodnicze - rozległe lasy, górski krajobraz oraz malownicze miejscowości. Postaramy się podpowiedzieć Wam, dlaczego warto odwiedzić Stronie Śląskie, piękne o każdej porze roku.
Góry i najpiękniejsza jaskinia w Polsce
Śnieżnik to najpopularniejszy i zarazem najwyższy szczyt Sudetów Wschodnich i Masywu Śnieżnika. Na szczyt prowadzi przyjemny szlak, który nie sprawi trudności rodzinom z dziećmi oraz seniorom. Dzieciom, ale także dorosłym, z pewnością spodoba się najdłuższa jaskinia w Sudetach i jednocześnie najpiękniejsza w Polsce, czyli Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie. Jej odkrycie datowane jest na 1966 rok.
Pozostając w podziemnym klimacie, polecamy kolejne miejsce, które z pewnością warto odwiedzić, bo jest niecodziennie – Kopalnię Uranu w Kletnie. Dawniej wydobywano w niej żelazo, srebro i miedź. Obecnie udostępniono do zwiedzania ponad 200-metrową trasę. W trakcie przemierzania sztolni poznacie ciekawe historie opowiadane przez przewodnika oraz zobaczycie szereg specjalnych ekspozycji.
Sztuka, minerały, ciekawe obiekty
Czas wyjść na powierzchnię, tutaj również znajdziecie sporo atrakcji turystycznych. Od ponad 15 lat w Stroniu Śląskim funkcjonuje Muzeum Minerałów, czyli miejsce, gdzie każdy miłośnik minerałów zachwyci się ich ilością i różnorodnością. We wsi Stara Morawa czeka Was kolejny przystanek. Znajduje się tam bowiem Wapiennik „Łaskawy kamień”, który stanowi niebywały zabytek techniki - rewolucyjny i znamienny dla doby industrializacji. Mieści się w nim galeria sztuki współczesnej, gdzie można podziwiać prace artysty grafika profesora Jacka Rybczyńskiego, letnie obserwatorium nietoperzy Podkowców, a także autorski ogród japoński.
Materiał sponsorowany
Przeczytaj także:
Booking.com - jak oszczędzić i zarezerwować nocleg? Poradnik dla turysty 2022