Wiele osób zapytanych o ulubioną porę roku odpowiada, że to lato. My mamy jednak szczególny sentyment do przełomu lata i jesieni, kiedy to drzewa zaczynają zmieniać kolory po to, by niedługo móc zrzucić liście.
W lasach wtedy życie zaczyna płynąć wolniej, zwierzęta przygotowują się na nadejście zimy, a ludzie… No właśnie, dlaczego tak bardzo lubimy jesień w lesie?
NA GRZYBY
Polacy to naród grzybiarzy – nic dziwnego, skoro mamy najpiękniejsze i najbogatsze lasy w okolicy! Zbieranie grzybów jest sposobem na relaks, walkę ze stresem i okazją do tego, by po prostu móc pobyć w lesie. Znajdowanie grzybów to świetny sposób na rodzinny odpoczynek – oprócz bezdyskusyjnej satysfakcji ze znajdowania kolejnych okazów, mamy okazję do spaceru wśród drzew, integracji z członkami rodziny, chłonięcia zapachu lasu i nawet spalenia nadprogramowych kalorii. Lasy są doskonale przygotowane na przybycie grzybiarzy: do ich dyspozycji są parkingi z miejscami postojowymi, wiatami, ławkami i stołami, przy których po kilkugodzinnym grzybobraniu można odpocząć czy posilić się. W polskich lasach można zbierać grzyby w zasadzie bez ograniczeń i bez ponoszenia żadnych kosztów (wyłączając tereny z zakazem wstępu). Musimy pamiętać tylko o tym, jakie grzyby zbierać. Zbyt młode mogą być problematyczne w określaniu gatunku, a zbyt stare mogą okazać się toksyczne.
fot. Filip Kaczanowski
Jeśli chcielibyście nauczyć się prawidłowego zbierania grzybów, zachęcamy do udziału w organizowanych przez nadleśnictwa grzybobraniach. Podczas takich wydarzeń można dowiedzieć się m.in. o tym, które grzyby są trujące, które należy oszczędzić ze względu na rzadkie występowanie, czy lepiej wykręcać czy wycinać grzyby, i jak je przechowywać zanim trafią na talerz.
ZADBAJ O KONDYCJĘ
Lasy oprócz grzybów dają nam możliwości dbania o kondycję fizyczną. Sport można oczywiście uprawiać przez cały rok, ale to właśnie jesienią las pachnie i wygląda szczególnie pięknie. W tym roku po raz siódmy odbyło się ogólnopolskie wydarzenie biegowe „Biegam Bo Lubię Lasy” oraz drugi rok z rzędu ogólnopolskie otwarte treningi z wykwalifikowanymi trenerami lekkiej atletyki. Treningi odbywają się na terenie wszystkich Regionalnych Dyrekcji Lasów Państwowych i realizowane są w poszczególne weekendy. Godzinne zajęcia dopasowane są do kondycji uczestników, a dodatkowo należy pamiętać, że miękka i urozmaicona nawierzchnia jest idealnym podłożem do biegania i nie obciąża stawów tak jak dzieje się to na asfaltowych drogach w miastach. Polskie lasy mają wyznaczone ponad 22 tys. km pieszych szlaków, więc dla wszystkich starczy miejsca!
To co, gotowi na trening w otoczeniu czystego powietrza, zieleni, ciszy i olejków eterycznych wydzielanych przez drzewa?
PRZECZYTAJ WIĘCEJ:
KARKONOSZE - 27 ATRAKCJI WARTYCH ZOBACZENIA